fbpx

O mnie

Nazywam się Maria Drozd, stworzyłam markę ŁUSNE i od ponad trzech lat szyję poduszki z ekologiczną Łuską gryki. Starannie dobieram tkaniny, które będą łagodnie, kojąco otulały. Kiedy poszewki są gotowe czasem razem z moimi dziećmi, Jonaszem i Łucją, wsypujemy do nich łuskę.  

Moja babcia jest krawcową. Niemal wszystkie swoje ubrania szyła samodzielnie. Do dzisiaj, choć ma 85 lat, najlepiej czuje się w tym co uszyła na swojej starej maszynie. Pamiętam bele białych tkanin, kiedy szyła męskie koszule. Długie łańcuchy pozszywanych ze sobą śnieżnobiałych rękawów. I pamiętam terkot maszyny, który prawie zawsze towarzyszył naszym spotkaniom. Lubiłam ją obserwować. Robiła to  jakby mimochodem, z gracją, w spokoju – szyła i rozmawiała ze mną.

 

moim domu też była maszyna do szycia, żółty Łucznik 466. W liceum próbowałam swoich sił samodzielnie. Nikogo nie prosiłam o przeszkolenie. Szyłam, mimo tego, że maszyna pętelkowała, gubiła ścieg i łamały się igły. Już wtedy bardzo lubiłam szyć. A potem studia, rodzina i maszyna leżała nieużywana. Wróciłam do szycia cztery lata temu, tylko że tym razem postanowiłam pójść na kurs od podstaw w Slow Fashion Cafe. Uczenie się wśród twórczych kobiet było dla mnie cudownym doświadczeniem. I tak od ponad czterech lat szyję w wolnych chwilach i sprawia mi to ogromną przyjemność. Terkot maszyny mnie uspokaja, wycisza. Cieszy mnie proces twórczy. Szyję dla siebie, dla rodziny, przyjaciół a od trzech lat szyję gryczane poduszki dla marki ŁUSNE, którą powołałam do życia.

Maria

Mam na imię Marysia. Szyje poduszki ŁUSNE od grudnia 2015 r.